Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Nincs az a költségvetés, ami mindenkinek s érdek nélkül tetszik. Lehet szoros, költekező, pazarló vagy kampánycélokat szolgáló, a jövőt felélő, a szegényeket út szélén hagyó, de nem lehet olyan, amelyik mindenkinek egyformán megfelel.
„Az oktatás helyzete szintén ellentmondásos. A kormány erre a célra 270 milliárd forinttal költ többet jövőre. A Klik költségvetését azonban mintegy 108 milliárd forinttal kurtítanák meg, különösen drasztikus a dologi kiadásokra fordítható összeg 23 milliárd forinttal való csökkentése, hiszen a szakmai szervezetek szerint a jelenlegi összeg sem elég a megfelelő működéshez. Vagyis a pedagógusok 2017-ben sem várhatnak jelentős javulást a munkakörülményeikben.
Egy költségvetésben persze olyan területeknek is lenniük kell, amelyeknek a korábbinál kevesebből kell gazdálkodniuk. A Világgazdaság számításai szerint a 2017-es büdzsé sorai között körülbelül ezermilliárd forintnyi lefaragás bújik meg. Beszédes lehet, hogy melyek azok a területek, amelyeknek kevesebb jut. Ilyen a munkaerőpiacról kiszorult emberek számára létrehozott Start munkaprogram. Vagy a szociális juttatások egy része, úgymint az árvaellátás, özvegyi nyugdíj vagy a családi pótlék. A kormány állítása szerint a büdzsé legnagyobb nyertesei a családosok lesznek, akik az áfacsökkentésnek, az otthonteremtési támogatásnak és a családi adókedvezménynek köszönhetően több pénzből gazdálkodhatnak majd. A nyugdíjasok helyzete várhatóan nem változik jelentősen. És – bár erre nem térnek ki a kormány tagjai – szintén jól járhatnak azok a vállalkozások is, amelyek részt vehetnek a költségvetésben szereplő beruházások munkálataiban.”